Primamljiv miris i okus borovnica čine ih neodoljivim. Osim što su odličan izvor vitamina C i željeza, one mogu izliječiti bolne hemeroide.
Tamnoplave sočne bobice borovnica osvajaju nas izgledom, mirisom i okusom. One se mogu jesti svježe, skuhane u marmeladu, usitnjene u frapeu, osušene ili pak očuvane u rakiji. Izbori su beskrajni, jednako kao i dobrobiti za zdravlje koje nam daruju.
Borovnice su pravi rudnik antioksidansa, vitamina i minerala, osobito kalcija, fosfora i željeza i vitamina C. Ovo se ukusno voće preporučuje u prevenciji raznih bolesti kao što su krvna oboljenja, srčane bolesti, regulaciji šećera i masnoća, bolesti urinarnog trakta, rak i sl.
Listovi borovnice koriste se protiv povraćanja, kašlja, proljeva, želučanih grčeva i dijabetesa ako se beru u svibnju ili na jesen. Listove sušimo u tankim slojevima u hladu ili u pećnici na 40 stupnjeva Celzijevih i od njih napravimo čaj.
Kako biste pobijedili hemeroide i zaustavili njihovo krvarenje, borovnice trebate jesti svježe ili osušene. Ako ih čuvate u frižideru, obratite pažnju na to da su sve bobice neoštećene. Možete ih držati na hladnoj temperaturi čak do dva tjedna, nakon toga se pokvare. Jedite ih same, s dodatkom šećera, u jogurtu ili s drugim voćem – što više voća jedete, to ćete prije osjetiti poboljšanje cijelog organizma.
Borovnicama će se vrlo rado okrenuti osobe koje muku muče s kilogramima jer su one korisne u dijetama zahvaljujući vlaknima koja daju osjećaj sitosti.
Za razliku od svježih bobica koje blago čiste organizam, sušene borovnice zaustavljaju proljev.
Za razliku od svježih bobica koje blago čiste organizam, sušene borovnice zaustavljaju proljev.
Sirup od borovnica
Kuhajte deset žlica borovnica u litri vode petnaestak minuta. Ocijedite, dodajte istu količinu šećera i vratite na štednjak kako bi napravili sirup. Konzumirajte žlicu natašte i prije spavanja kako bi umirili sve želučane bolesti.
Primjedbe
Objavi komentar